تبلیغات
!Engineer + Director - .نسبت حجاب با سینما و رسانه ملی؛ آنچه هست و باید باشد.
!Engineer + Director

لینکدونی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

.نسبت حجاب با سینما و رسانه ملی؛ آنچه هست و باید باشد.

امروز نهاد های مختلفی در زمینه فرهنگ سازی و اشاعه فرهنگ اسلامی مسئول هستند. در این میان صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران و سینما نقش بارز و تعیین کننده ای ایفا میکنند. صدا و سیما به عنوان یک وسیله ی ارتباطی و رسانه ای مهم و تاثیر گزار و سینما به عنوان یک رسانه ی الگو ساز، میتوانند در فرهنگ سازی گام موثری بردارند.

-سینما  

سینمای ایران از زمان آغاز کار در اوایل انقلاب تا به امروز حرکت رو به زوالی را در زمینه ی اشاعه ی فرهنگ عفاف و حجاب طی کرده است. در واقع سینمای ایران به لحاظ اعتقادی با بدنه ای مرموز و عصیانگر در این زمینه بیشتر فرهنگ بی حجابی و بی عفتی را ترویج کرده است و حتی با یک حالت دفاعی در مقابل حجاب اسلامی و اشاعه ی ارزش های حجاب به مقابله پرداخته است که گرچه این مسئله از زمان اصلاحات و سینمای مختص این جریان سیاسی آغاز شده است اما تا به امروز روند آن متوقف نگردیده است بلکه متاسفانه شاهد پر رنگ تر شدن این نوع ضد ارزشها در سینمای ایران هستیم. شاید برخی مسئولین دوره ی اصلاحات (که با ریل گزاری های غلط نقش بسزایی در انحراف سینمای ایران داشتند) حتی در خواب هم نمی دیدند که فیلمی مثل برف روی کاج ها و یا آتشکار روزگاری در ایران ساخته شود...

 

-رسانه ی ملی (لطفا این قسمت را یا کامل بخونید یا اصلا نخونید! –چون امکان برداشت متفاوت وجود دارد-)

گرچه مسئله رسانه ملی به صورت ظاهری جدای از سینماست اما با نگاهی عمیق به آثار تولیدی رسانه ملی میتوان دریافت که این رسانه نیز با اشاعه روابطی دور از عرف خانواده های ایرانی نه در پوشش بلکه در رفتار های میان زن و مرد نقش مخربی حتی گاه فراتر از سینمای رو به زوال ایران داشته است. اما اینکه چه شد که صدا و سیما به این برنامه ها رسید (برای مثال سریال ساختمان پزشکان -که به خاطر اعتراضات و مستندی که درباره ی آن ساخته شد، ساخت سری دوم اش متوقف شد-) مستلزم نگاهی به کنش ها و عکس العمل های صدا و سیما به مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعه است. تعریف و خواست عرف اجتماعی از حجاب که حجاب رسمیِ چادر بود، به مدت یک دهه بر تولیدات صدا و سیما و پوشش مجریان آن غلبه کرد، حتی پوشش رنگ سیاه که در عرف برای زن بالغ در نظر گرفته شده بود، برای کودکان شرکت کننده در برنامه های کودک و نوجوان نیز اجباری شده بود. حضور مجری یا بازیگر زن با حجاب کامل چادر مشکی در صفحه ی تلویزیون فی نفسه ایرادی ندارد به شرطی که این حضور و ظهور با نگاهی زیباشناختانه باشد. خاصیت رسانه تغییر ذائقه است و چه عیبی دارد که ما از این خاصیت اغواگری در تلقین نگاه خود از پوشش استفاده ببریم؟ اگر غرب میتواند علائم و اشکال زشت و تنفرانگیز شیطان پرستی را با کمک رسانه به الگوی زیبا شناختی تبدیل کند که حتی مسلمان زاده ها را به استفاده از آن اشکال و طرح ها سوق دهد، چرا رسانه ملی ما نتوانسته پوششی را که خداوند متعال در قرآن آن را توصیف کرده و آن را برای زن های مومنین بهتر دانسته، به الگوی زیباشناختی تبدیل کنیم؟ یکی از علت های اصلی که باعث شده است این اتفاق تا به حال رخ ندهد تابو شدن استفاده از زیبایی زنانه در دوره ای بود که حجاب در صدا و سیمای ما حداکثری بود، یعنی در آن برهه از تاریخ چون جامعه مقاومتی در مقابل حجاب حداکثری نشان نداده بود، رسانه لزومی نمی دید که به مردم القا کند که این حجاب هم

میتواند زیبا باشد! چرا که جامعه ی آن زمان درگیر جنگ بود و از طرف دیگر نه رسانه های رقیب رسانه ملی بدین شکل که امروز هست، وجود داشت و نه تهاجم فرهنگی به مانند دوره ی بعد از دفاع مقدس، هجوم حداکثری را آغاز کرده بود. عدم تلاش برای زیبا نشان دادن زن محجبه تا بدانجا ادامه پیدا کرد که جنگ تمام شد و اندکی رفاه به همراه وسایل ارتباط جمعی نوین مانند ویدیو وارد جامعه شد و مردم عامی که در این مدت برای حجابشان نه فلسفه ای را شنیده بودند و نه باوری را درونی کرده بودند، کم کم به سمت مد ها ولباس های وارداتی گرایش پیدا کردند.

با بروز پدیده ی مد ، رسانه ملی نیز که هنوز زنگ خطر ها برایش به صدا در نیامده بود، سعی کرد به اصطلاح تصویر واقعی تری از جامعه ارائه دهد، پس هر از گاهی مقاومتش را در مقابل یکی از این جلوه های مد کنار گذاشت و این روند ادامه داشت تا اینکه حجاب حداکثری مجری دهه شصتی به مانتوی کوتاه، تنگ و قرمز مجری زن «سین مثل سریال» تبدیل شد! اما رسانه ملی همواره در این مسابقه عقب بود چرا که دیگر مانتوی کوتاه و تنگ مد نیست بلکه لباس بازیگران سریال های ترکیه ای و کلمبیایی است که اقبال جامعه را جلب کرده و مد روز شده است.

ماجرا این بود: از آنجا که این پوشش دهه شصتی بر اساس طرح و ایده ی درست و فلسفه ی خاص هنر اسلامی طراحی نشده بود، در اندک زمانی و با ورود به دهه ی دوم انقلاب کم کم رنگ باخت و پای لباس هایی که به غلط وارد عرف جامعه شده بودند به صدا و سیما هم باز شد و در حقیقت رسانه ی ملی برای اینکه مخاطبش را از دست ندهد، سعی کرد دنباله روی سلیقه و مد روز باشد، در حالی که اگر برای لباسی که بر اساس فرهنگ و ایدئولوژی انقلاب طراحی شده بود، ایده سازی، نگرش سازی و درونی سازی میشد؛ لزومی نداشت چنین چرخه باطلی شروع بشود.

حال آنکه برخلاف تصوری که وجود دارد، دست فرهنگ انقلاب در مقابل این پدیده ی روزافزون مدگرایی و سبک زندگی غربی بسته نیست، چرا که همان ابزاری که در اختیار فرهنگ غرب است، در اختیار فرهنگ انقلاب نیز قرار دارد؛ یعنی رسانه.  وقتی یک سریال مانند «مسافری از هند» می تواند فروش یک نوع شال را در کشور افزایش دهد، یا پخش سریال «ستایش» تا به این حد بر آمار اسامی نوزادان دختر تاثیر میگذارد، پس رسانه ی ملی ناتوان از ایجاد موج های اجتماعی نیست. رسانه ی ملی اگر بخواهد میتواند با استفاده از زبان جذاب هنر ، موج ایجاد کند و سبک زندگی و سبک پوشش خاصی را تبلیغ کند، اما به شرطی که جلوتر از پدیده ی مد باشد؛ نه اینکه خود دنباله روی تمام یا بخشی از مد روز باشد.

البته رسانه ی ملی در جذب و به کارگیری نیروهای غیرمتعهد و بی اعتقاد در این زمینه و اعطای نشان معروفیت به این افراد نیز نقش داشته است. در واقع اگر چه بازیگران برخی از سریال ها در رسانه ی ملی دارای پوشش نسبتا مناسب بودند اما بعد از آنکه در جامعه و اماکن عمومی با شکل و شمایلی متفاوت ظاهر می شدند، این خود بیشتر سبب گرایش جوانان به تیپ و ظاهر واقعی این افراد می شد. متاسفانه عکس های برخی بازیگران زن که بعضا در سریال های مناسبتی دینی نیز به ایفای نقش می پردازند، با ظاهری متفاوت و منافی عفت عمومی در اینترنت منتشر می شود سبب مطرح شدن الگویی التقاطی در این زمینه می شود و این اشتباه را در بسیاری از جوانان به وجود می آورد که می توان به طور مثال در عین بد حجابی عزت نفس و حجب و حیا را حفظ نمود؟!cowardlylabyrin56.snack.ws
یکشنبه 8 مرداد 1396 02:13 ق.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and
was wondering what all is required to get setup? I'm assuming having
a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very internet smart
so I'm not 100% positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.

Appreciate it
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 06:37 ب.ظ
I've been exploring for a little for any high quality
articles or blog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site.
Reading this info So i am satisfied to exhibit that I have an incredibly excellent uncanny feeling I found out just
what I needed. I most no doubt will make certain to don?t omit
this web site and give it a look on a constant basis.
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 07:10 ق.ظ
Hello! I've been reading your web site for
some time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from
Lubbock Tx! Just wanted to say keep up the great job!
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 10:55 ب.ظ
I am really impressed along with your writing skills and also with the layout in your weblog.

Is this a paid topic or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality
writing, it's uncommon to look a nice blog like this one today..
ققنوس
جمعه 24 آبان 1392 12:34 ب.ظ
سلام
درویش
چهارشنبه 2 مرداد 1392 05:24 ق.ظ
به روز کن مومن!!!
سینما که حرفاش تمومی نداره،شما هم که دست به قلمی.
درویش
چهارشنبه 22 خرداد 1392 11:14 ب.ظ
سلام.
"رویایی به نام ایران"
منتظر نگاه و نظرتان.
امیرحسین
چهارشنبه 15 خرداد 1392 12:47 ق.ظ
کوشی پس؟!!
دایورت؟!
برگرد با زبون خوش!
بــاریکلا!
مرتضی
شنبه 14 اردیبهشت 1392 11:56 ب.ظ
سلام برادر
رو نکرده بودی...

تحلیل بسیار خوبی بودو پاسخ به نظرات اون رو خوب تر و کامل تر کرد...
خوشحال شدم که یه رفیق تحلیلگر تو زمینه رسانه دارم...

موفق باشی
پاسخ علیرضا روح : سلام
خیلی مخلصیم...
نظر لطفتونه
محمد حسین
شنبه 14 اردیبهشت 1392 02:55 ق.ظ
سلام،خسته نباشی آقا علیرضا؛
ببین من هم متن و کامل خوندم هم نظراتو؛یه نکته ای توی پاسخت به آقا سد ممد به نظرم کامل گفته نشده اینه که،همون طور که خودت گفتی،یکی از بزرگترین معضلات صدا و سیمای ما بازیگران هستند علی الخصوص بازیگران زن!
یعنی به نظرم گام اول برای اشاعه عفاف و حجاب از این مسیر،کنترل بازیگرانه!
یعنی اگر میگی فلان مدل لباسی که هم از مد جلوتر(از نظر خلاقیت)و هم متقارن با ارزش های اسلامی باشه رو در رسانه به مردم نشون بدیم،که ایجاد موج در جامعه کنه و تاثیر بزاره روی حجاب مردم همون لباسم باید پشت دوربین،تو خیابون یا هر جای دیگه تن اون بازیگر یا مجری یا هرکی دیگه که تو سیماست باشه وگرنه اگه طرف اونجا ببینه بعد دوباره اون بازیگر رو تو مجله یا اینترنت با یه وضع مبتذل ببینه این شیوه به نظرم جواب نمیده!
اما چیزی که در حال حاظر خیلی خیلی برای جامعه ما نیازه بهتر شدن وضع حجابه که قطعا تاثیر کارهای تصویری بیشتر و سریع تره!
یاعلی برادر....
پاسخ علیرضا روح : سلام. سلامت باشین. بله من هم تو متن به این نکته اشاره کردم...
یه خواهشی میتونم بکنم؟ اگه میشه دوستان ایمیلشونم موقع نظر دادن بنویسن. یا یه جوری اسمشونو بنویسن که من بفهمم کدوم یکی از رفقا هستن!! یعنی الان کلی وقته دارم فکر میکنم آقای حسین و آقای محمد حسین (شما!) کدوم یکی از رفقا هستن؟؟!!!
حسین
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392 12:23 ق.ظ
سلام علیرضا
خوب بود...

بقیه نوشته هات هم خوندم.

دید نهلیسم در حوض نقاشی هم باریک و درست بود به نظرم...
موفق باشی.
پاسخ علیرضا روح : salam.mamnoon az inke vaght gozashtin, nazar e lotfetoone.
va hamchenin.
faghat mishe familetoon ro baram befrestid?!
سید محمد از بچه های عمران
دوشنبه 9 اردیبهشت 1392 09:03 ب.ظ
سلام
تاثیر صدا و سیما بر روی جو جامعه و همچنین مد سازی کاملا مشهوده. منتهی یه چیزی به ذهنم رسید گفتم شاید بهتر باشه بگم. بنظرم مشکل ما این جا نیست که باید مد جامعه را عوض کنیم، بلکه باید به قول خودت باور های خودمون رو درونی کنیم. یعنی اینکه بنظرم اصلا بحث سر اینکه من چادر بذارم یا نذارم نیست بلکه بحث سر بندگی خداست. اگه همه قبول کنن که باید بندگی خدا رو کرد اون وقت خیلی چیز ها درست می شه. ولی قصه اون جایی خیلی وحشتناک تر می شه که صدا و سیمای خودمون هم اهمیت زیادی برای حجاب قائل نباشه. اون وقت افرادی که مخاطب صدا و سیما هستن وقتی می بینن که خیلی هم مانتوهای کذایی ایرادی ندارن اون هم این رو یک باور اسلامی تلقی می کنه و اوضاع خیلی بی ریخت میشه.
بنظرم اصولا سینما و رسانه ها رو اعتقادات کار نمی کنن چون اصلا منطقی و مستدل نیستن بلکه تنها فرد رو به سمت یک روش زندگی می کشونن که طرف اصلا به خودش اجازه فکر کردن درباره اون چیزی که داره بهش منتقل می شهرو به خودش نده. چون می بینیم که خیلی راحت ناگهان دختر یک خانواده چادری از مادری که شاید روبنده می انداخته حالا به این وضع رسیده.
البته علیرضا جان شاید نباید تمام تقصیرات رو بر گردن ضدا و سیما انداخت. اگه من به وطایفم که امر به معروف و نهی از منکره همل کنم که دیگه فضای جامعه به این سمت و سو ها نمی ره! اگه من بلد باشم درست! (تاکید بیشتر)درست امر به معروف و نهی از منکر کنم فکر کنم خیلی خوب بشه.
یاعلی
پاسخ علیرضا روح : سلام
آقا ترکوندی! من نمیدونستم شما هم آره! آفرین واقعا.
بله کاملا موافقم. ما هم با پروپاگاندا و روش های تبلیغاتی اونا! برای ترویج سبک زندگی و عقاید اسلامی موافق نیستیم. رسانه ی اسلامی باید مخاطب رو به فکر وادار کنه و به اون حق انتخاب بده. ولی:
1.تا وقتی عقلای قضیه فسفر نسوزوندن و (نسوزوندیم!) برای رسیدن به یک مدل رسانه ای مطلوب؛ استفاده کردن از اسلامیزه شده ی همین روش ها و کارها ، به عنوان یک دوره ی گذار ، کار بسیار عاقلانه ای است!
2.چه اشکالی داره اگه تا یه حدی از بعضی از این روش ها -به صورت هنرمندانه- استفاده بشه برای اینکه بی حجابی به یک تابو تبدیل بشه تو جامعه، یا مثلا یه لباسی که هم زیباست و هم مورد تایید اسلامه، به جای این لباسای زشت و ضایع! مد بشه (البته خیلی کنترل شده)... بالاخره بعضی قضایا تاثیرات وضعی هم دارند(اگه بخوای میتونم این قضیه رو بازش کنم)
بله متاسفانه رسانه ها و علی الخصوص سینما و نلویزیون ما بسیار غافلند از این قضیه... خواسته یا ناخواسته به خاطر کوتاهی (اگر نگیم خیانت) بعضی مدیران فرهنگی وضعیت پوشش در جامعه ی ما به اینجا رسیده. از بهترین ابزار ها برای امر به معروف و نهی از منکر ، رسانه است. البته در این رابطه یک وظیفه ی شخصی هم وجود داره که بحثش جداست و البته بیشتر ما ها هم درست بهش عمل نمیکنیم... اما من به آینده بسیار امیدوارم...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : علیرضا روح

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظر شما عملکرد صدا و سیما در زمینه ی فرهنگ سازی برای ترویج پوشش و حجاب اسلامی-ایرانی چگونه بوده است؟
نویسندگان